En særlig indsats for kvinder i Libanon

Libanon står midt i en alvorlig økonomisk og finansiel krise. De økonomiske konsekvenser af krigen i Ukraine og de dertil knyttede sanktioner forværrer situationen. Mission Øst hjælper sårbare kvinder til at skabe sig en positiv tilværelse på vores medborgercenter i Aley, Libanon.

Børnene vokser til og flytter hjemmefra. Forældrene får pludselig mere fritid. Nu kan de give sig i kast med drømmeprojekterne!

Men nej, den mulighed eksisterer ikke for kvinder i traditionelle samfund. Hvis der altså ikke gøres en særlig indsats.

Det gør Mission Øst i Libanon. Og det har 47-årige Ehsan glæde af. Hun har skabt sig en lille karriere i sin tredje alder for at kunne forsørge sig selv. Efter oplæring i syning og broderi, har hun startet en lille virksomhed, der udfører og sælger håndarbejde.

Sådan!

Libanon Mission Øst broderi syning

Ville gøre noget for sig selv

Ehsan har to børn, som begge er voksne nu. Efter at have dedikeret hele sit liv til sine børn kunne hun godt mærke behovet for at gøre noget for sin egen skyld.

- Jeg besluttede at sætte alt ind på at lære noget nyt. En nabo fortalte mig om medborgercentret i Aley, der tilbyder kurser i forskellige fag. Hun opfordrede mig til at tilmelde mig. Så jeg meldte mig til et kursus i broderi.

Det rykkede virkelig noget, fortæller Ehsan: - Jeg fik noget ud af det, både professionelt og personligt. Det var en stor tilfredsstillelse at gå på arbejde og skabe noget med mine egne hænder. Jeg lærte ikke bare en ny færdighed. Jeg fik også nye venner.

Kom ud af komfortzonen!

Nu var Ehsan klar til at starte en lille virksomhed, hvor hun syr, broderer og sælger små gaver til forskellige begivenheder.

Når kvinderne lærer et håndværk, får de mere selvtillid, større netværk og føler dermed større tryghed.

Ehsan fortæller glad om sin nyfundne frihed til andre:

- Jeg opmuntrer kvinderne i mit nabolag til at forlade deres komfortzone og forfølge deres drømme ved at lære noget, der tilføjer mening til deres liv, smiler hun.

I Libanon driver Mission Øst medborgercentre i Aley, Bathron og Beirutforstaden Ashrafieh.

Målrettet hjælp til sårbare mennesker

Mission Østs generalsekretær Betina Gollander-Jensen besøgte medborgercentrene i Libanon i september 2022. I byen Bent Jbeil overværede hun et kursus, der gør kvinder opmærksomme på deres ret til hjælp og beskyttelse.

Programmet implementeres i både Libanon og Syrien gennem den libanesiske hjælpeorganisation SHEILD, der målretter hjælp til syriske flygtninge og de, som er påvirket af den syriske fordrivelseskrise i Syrien og Libanon.

SHEILD står for Social, Humanitarian, Economic Intervention for Local Development. Organisationen har hjulpet over 3.500 sårbare personer i arbejde og skabt et levebrød for over 500 kvinder, unge og personer med handicap.

330
dkk