
Hvorfor støtter du Mission Øst?
Her fortæller Sten Schæbel Rønnov fra Vejby om baggrunden for sine faste donationer og sit engagement i Mission Øst.
Sten fortæller, at han støtter flere hjælpeorganisationer, men at Mission Øst var den, som greb ham mest:
”På en eller anden måde har det grebet mit hjerte”, siger Sten.
For ham skyldes det især vores særlige fokus på børn:
”Børnene har en stor plads i Mission Østs hjerte. Det er dem, det går værst ud over, men jo også dem, der skal tegne fremtiden. Derfor er det dem, der har mest behov for hjælp”
Lige så vigtig for Sten er imidlertid hele Mission Østs tilgang:
”Det, som har grebet mig mest, er at I hjælper mennesker til at klare sig selv på en måde så de genvinder deres stolthed og værdighed”, siger Sten og tilføjer: ”Det er så uendeligt vigtigt for at de føler tilfredshed med sig selv og får håb om en bedre fremtid.”
Og så understreger Sten, at der er en særlig troværdighed i måden hvorpå vi fortæller om vores arbejde:
”Det bliver aldrig for overvældende. Nogle gange har jeg en fornemmelse af, at mange andre NGO’er skriver historierne for at røre én. Det, I fortæller, er troværdigt og ikke amerikansk og kvalmende”, siger Sten med et smil i stemmen.
Og så har Sten allerede meldt sin ankomst til vores årsmøde d. 31 maj i ALIVE kirken i Hillerød.
Vi glæder os til at byde Sten velkommen endnu engang og håber at se mange af jer, der, ligesom Sten, engagerer sig i og støtter vores arbejde for dem, der har allermest brug for hjælp.