Himmelske dage fik besøg af Asia Bibi
Under Himmelske Dage i Roskilde var Mission Øst med til at fejre besøget af canadisk-pakistanske Asia Bibi, der er blevet ansigtet på den forfulgte kirke efter at have siddet på dødsgangen i Pakistan i årevis.
Mission Øst støttede besøget, da Asia Bibi kan give indsigt i forfulgtes smerte og vise den indre styrke til at overleve, som kendetegner mange forfulgte minoriteter.
På billedet ses generalsekretær Betina Gollander-Jensen og Asia Bibi foran Roskilde Domkirke.
Asia Bibi delte sin rørerende historie under en gudstjeneste i Roskilde Domkirke.
Her fortalte Asia, hvordan hun var blevet anklaget og dødsdømt for blasfemi, fængslet i over ni år og sat i husarrest i syv måneder, blot fordi hun som kristen havde drukket vand af samme brønd som sine muslimske naboer.
Efter gudstjenesten i Roskilde Domkirke deltog Mission Øst og Asia Bibi med familie også i det efterfølgende fakkeltog gennem Roskilde for trosfrihed for alle.
Himmelske Dage er en økumenisk kirkefestival, der siden 1971 har været afholdt hvert tredje år i skiftende byer.
I 2022 er Roskilde vært for begivenheden, mens Aarhus er vært for arrangementet i 2025.