Skoleinspektør Vazirov Pirmahmad er glad for skolen, hvor eleverne nu kan studere i isolerede og varme klasseværelser.

Nu kan børn komme sikkert i skole og studere i trygge omgivelser

Mission Øst har repareret og moderniseret syv skoler i Tadsjikistan. Nu kan børnene komme sikkert i skole og få undervisning i opvarmede klasseværelser, mens deres forældre sparer penge til sko, der ellers blev slidt op af lange gåture for at komme i skole.

At gå i skole i Tadsjikistan er ikke altid ”a walk in the park” - en tur i parken. Helt bogstaveligt. Slet ikke for eleverne i 5. til 9. klasse i landsbyen Shirgovad, der skulle gå 12 kilometer hver dag for at komme i skole - en farlig gåtur med frygt for klippeskred, laviner og vilde dyr.

I 2017 gik landsbyboerne sammen om at bygge en skole i landsbyen. Men midlerne var små, så resultatet blev en dårligt isoleret skole, hvor fugt og kulde fik gulvene til at rådne. Udover at eleverne frøs konstant, blev de også ofte syge og hostede på grund af det dårlige indeklima.

Det var her, Mission Øst trådte til som led i et større projekt med at reparere og genopbygge skoler på grænsen mellem Tadsjikistan og Afghanistan. Gulve og vægge blev repareret, og hele skolen er blevet isoleret. Det betyder, at børn nu kan studere sikkert, varmt og sikkert.

Børnenes sko blev slidt op

Skolens inspektør Vazirov Pirmahmad glæder sig over den nye skole, som også har bevirket, at forældrene sparer penge på sko:

”Hver sæson skulle hver familie købe flere par sko per elev, fordi de var så slidte af den daglige gåtur til nabobyen. Der var familier, der skulle låne sko til deres børn af deres nabo, da de ikke havde penge nok til selv at købe nye,” husker hr. Pirmahmad, der er skoledirektør.

Historien om Shirgovad er langt fra unik. Som det fattigste land blandt de tidligere sovjetstater kan lignende skoler findes i mange af de små fjerntliggende landsbyer på grænsen mellem Tadsjikistan og Afghanistan. Bjergområderne er ofte udsat for mudderskred, jordskælv og laviner, og de er meget vanskelige at få adgang til.

Syv skoler er repareret

Siden projektets start i november 2017 har Mission Øst gjort syv skoler velegnede til undervisning og læring. Problemerne i den enkelte landsby var meget forskellige, men fælles for dem alle var, at alle skolerne havde brug for en grund renovering.

De fleste skoler er blevet isoleret, da kulde og fugtighed har været tilbagevendende problemer på tværs af skolerne.

Rukhshona, en pige i 4. klasse, glæder sig over, at hun og hendes klassekammerater nu kan studere i et varmt klasseværelse:

”Før var vores skole ikke rar, og den var i en meget dårlig stand. Vi studerer nu i et rent, lyst og varmt klasseværelse. Tak til Mission Øst, der har gjort vores skole så god,” siger Rukhshona fra Shirgovad.

200 jordskælv sidste år

Mission East har skræddersyet løsningerne efter behov. For eksempel havde skolen i Jhak brug for borde, stole og tavler, skolen i Ravgada havde brug for toiletter, og skolen i Uzbay havde brug for varmeapparater.

Kun ét sted gav det ikke mening at reparere den gamle bygning, da det både var uegnet og direkte farligt for børnene at blive uddannet i. De lokale midler var imidlertid ikke tilstrækkelige, og de lokale anmodede Mission Øst om hjælp.

Udover at være dårligt isoleret, var den gamle skolebygning også både forfalden og ikke oprindeligt bygget til at modstå jordskælv. Jordskælv forekommer hyppigt i Tadsjikistan. Blot sidste år blev der registreret flere end 200 jordskælv.

Mission Øst har støttet skolerenoveringerne gennem Patrip-fonden, der betror ngo’er som Mission Øst at støtte grænsesamfund, der er udfordret af isolation, vold og fattigdom.

News from Tadsjikistan

Ingen tilgængelige nyheder.